Nuselská — PRAHA iNFO

Nuselská ulice se nachází na katastrálních územích Michle a Nusle.

Je to jedna z nejrušnějších nuselských ulic plná různých prodejen, firem a obchodů. Poblíž křižovatky tramvají 11 a 18 bývala i pasáž "U Richtrů" se známým pražským oděvním závodem z doby 1. republiky. Ke každému zakoupenému obleku, kalhotám a dokonce i zakoupené košili zde dávali ozdobné dřevěné žluté kvalitně lakované ramínko a po otci jich máme doma ještě požehnaně (což je již téměř stoletá trvanlivost a vypadají jako nová). Dnes je tento dům již zbořen a na jeho místě je menší Nuselská tržnice. Bylo tam i kino (Sparta, dnes zrušené),obrazová galerie, nuselský Národní dům z roku 1880 (dnes Česká spořitelna) a Nuselská mlékárna, zabývající se zejména výrobou sýrů, másla a jogurtů, kde i dnes sídlí řada výrobně obchodních společností.

Nuselský obchodní dům NUBA byl již v sedmdesátých letech minulého století nahrazen samoobsluhou (dnes převážně "drogerie"). U mostu přes Botič bylo bývalé vojenské velitelství pro Prahu XIV (dnes Komerční banka), za Botičem je Tyršův vrch (jehož sokolské cvičiště velmi často navštěvoval pan prezident T.G.Masaryk a je spojen se jmény Sokolských náčelníků Janem Kellerem a Marií Kadeřábkovou, jejichž náhrobky z dvacátých let minulého století můžeme najít na Nuselském-Krčském-hřbitově na Zelené lišce) a u Arielu se nalézá hotel Luka (dnes Michle založený bývalým starostou obce,též náčelníkem Sokola, jehož rodina odpočívá též na zmíněném nuselském hřbitově). V den úmrtí prezidenta Masaryka, v to kalné ráno úterý 14.září 1937 procházel dnešní Nuselskou ulicí velký průvod Sokolů a legionářů k oběma Sokolovnám, Nuselské i Michelské, kde byly vztyčeny přes deset metrů vysoké kenotafy s dodaleka zářícími plameny, oznamující, že tatíček Masaryk a prezident Osvoboditel se vydává na cestu Gloria Aeternitatis. Tomášem Baťou postavený obchodní dům "Bata" Nuselská 17 (na křižovatce s Táborskou ulicí) už neslouží prodeji obuvi (v patrech bývala pedikůra a notářství), ale zejména v přízemí je dnes samoobsluha "Nuselská 17", převážně s prodejem potravin a základního zboží pro domácnost (boty Bata jsou dnes na blízkém nuselském náměstí BS). Naproti bývalo známé pražské kloboučnictví u Oulíkové, dnes prodejna keramiky. V ulici je již od doby Masarykovy první republiky tradičně okolo deseti kvalitních prodejen s masem a uzeninami, řada cukráren i restaurací (Na Tetíně, Pod Jezerkou, Magická zahrada). Konkurence je zde zase značná a doby, kdy se zde stálo již od 5. hodiny ranní ve frontě na bůček (roky 1949 - 1966 a 1970 - 1989) již naštěstí minuly. Nedejme, aby se to vrátilo.

Nuselskou třídou jezdí tramvaje číslo 11 a 18 (noční 56 a 53), autobusy číslo 193 (stanice Náměstí Bří. Synků a Nuselská radnice), 188, 124, 106, 139 (stanice Kloboučnická).

Víte víc? Připište to sem!

Zpětné odkazy 13. 06. 2008

TOPlist