Staroměstská mostecká věž — PRAHA iNFO
Staroměstská mostecká věž je nejstarší architektura na Křižovnickém náměstí (kromě raně gotické věže Juditina mostu, skryté v rizalitu křižovnického kláštera a pokryté barokní fasádou), tvořící vstupní bránu Karlova mostu. Stojí vlastně již na prvním pilíři mostu a je jednou z nejkrásnějších mostních věží v Evropě.
Věž byla dostavěna koncem 14. století (asi roku 1391) za Václava IV. Podle návrhu Petra Parléře nejen jako doplněk a ozdoba Karlova mostu, ale i jako součást opevnění Starého Města pražského. Brána a věž se původně uzavíraly železnou spouštěcí mříží. Dílna Petra Parléře byla současně i tvůrcem sochařské výzdoby a portrétních plastik na východním průčelí věže, které představují vrchol českého gotického sochařství 14. století.
Nejvýše jsou umístěny sochy sv. Vojtěcha a Prokopa, patronů české země, pod nimi uprostřed socha sv. Víta, na stranách sedící postavy představují Karla IV. A Václava IV. Nad bránou je pás znaků zemí, které patřily k říši Karla IV. Sochařská výzdoba věže na západní straně byla zničena při švédském dobývaní Prahy roku 1648. Tuto událost připomíná pamětní deska, zasazená na stěnu věže roku 1650. Při generální opravě v letech 1874-1878, kterou provedl Josef Mocker byla nasazena dnešní střecha.
Od roku 1621 bylo na věži vystaveno plných deset let jako hrůzná výstraha dvanáct hlav českých pánů, rytířů a měšťanů popravených roku 1621 pro účast na stavovském odboji proti Habsburkům. V roce 1648 se pražským měšťanům a studentům podařilo uhájit proti Švédům přechod přes most, při svatodušních bouřích roku 1848 byly u věže barikády. Věže se také používalo jako vězení pro dlužníky; dodnes jsou na stěnách čitelné nápisy vězňů. Věž je přístupná veřejnosti. Po 138 točitých schodech vystoupíme do horní místnosti, odkud se otevírá krásný pohled na Karlův most, Hradčany a Staré Město.
Zpětné odkazy 17. 07. 2006